En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler, Zayıflamak isteyenler için yedikleri ve içtikleri gıdaları takip ederek kilo vermek ne kadar önemli ise günlük aktiviteler ile yedikleri gıdalardan aldıkları kalorileri yakmak da o kadar önemlidir. Birçok kişinin aklında aynı soru var.

En fazla kalori yaktıran egzersizler nelerdir. Hangi hareket daha fazla kalori yaktırır gibi sorularınız için ilk 5 hareketler spor ve egzersizler aşağıda listelendi. Bunların kaç kalori yaktırır hangi faydaları vardır kilo vermenize nasıl yardımcı olur gibi sorularınıza cevap niteliğindedir.

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Verdiren hareketler için önemli olan ilk şey evde yapılabilecek bir hareket olmasıdır. Çünkü pratik hareketler daha kullanışlıdır ve insan spor salonuna gitmek yerine evde çalışmayı her zaman daha çok tercih etmektedir. Evde kalori yaktıran hareketler ve egzersizler için kalori değerleri ve miktarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Bu gibi egzersizler haricinde günlük ev işleri için yakılabilecek kalori miktarlarını gösteren tablo da aşağıdadır. Ayrıca bazıları ağır spor aktiviteleri kadar yüksek oranda kalori yaktırır. Aslında hareketli bir yaşama kavuştuğumuzda kilo problemimizi de ortadan kalkacağının kanıtı gibi bir tablo.

 • Yemek Pişirmek 175 Kalori
 • Bulaşık Yıkamak : 150 Kalori
 • Boya Badana Yapmak : 315 Kalori
 • Genel Temizlik Yapmak 252 Kalori
 • Elle yer Silmek : 385 Kalori
 • Cam Silmek : 245 Kalori
 • Yatak Toplamak : 135 Kalori
 • Mobilya Taşımak : 413 Kalori
 • Ütü Yapmak 150 Kalori
 • Örgü Örmek : 98 Kalori
 • Dikiş Dikmek : 133 Kalori

Yukarıdaki kalori değerleri sağlık bakanlığının web sitesinden alınmış bilgilerdir. Ortalama 70 kiloluk bir insan için standart değerlerdir. Eğer daha yüksek kilolu iseniz yaktığınız kalori miktarı da artacaktır. Aynı şekilde daha zayıf iseniz yaktığınız kalori miktarı da aynı oranda düşecektir.

Hangi Spor Hareketi Kaç Kalori Yakar / Yaktırır

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

En Çok Kalori Yaktıran Spor Hareketleri Ve Egzersizler

Spor hareketleri en çok kalori verdiren hareketler arasında birinci sırada diyebiliriz. Spor günlük kalori ihtiyacını arttırmak için diyet listelerinizin tamamlayıcı üyesi olmakla beraber aynı zamanda zayıflarken vücudun şekle girmesini de sağlar. Kilo verdikten sonra geriler derinizin ve yağ ile örtüşen kas ve liflerinizin mevcut yağlardan arındığı zaman sarkık veya buruşuk görünmesini önler. Bunun sebebi spor yaparken kaslarımız gerilip açıldığı için hem kas yapımız hem de et ve derimizi de aynı şekilde şekle sokar. Aşağıdaki tabloda da sizler için seçtiğimiz yapılması kolay ve yakılan kalori miktarının en çok olduğu spor hareketlerinden seçtiklerimizi listeledik. Hangi Spor Hareketi Kaç Kalori Yakar aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz

Ne kaç kalori yakar diye düşünenler için ilk 2 başlık geride kaldı son başlığımız olan Hangi aktivite kaç kalori yakar için alttaki tabloyu da incelemenizi öneririz.

Hangi Aktivite Kaç Kalori Yakar / Yaktırır

steps-clip-art-1776422Günlük aktiviteler olarak sayabileceğimiz şeyler biraz garipte olsa kalori takibimiz için önemlidir. Günlük aktivitelerimiz duragan gibi görünse bile belli bir miktar kalori yakmamızı sağlar bunlar; televizyon izlemek duş almak düşünmek hatta uyumak bile. Sizler için seçtiğimiz günlük aktivitelerden en çok kalori yaktıranlardan bazıları aşağıdadır.

 • Ayakta Durmak (Ayakta kalmak vücudun ağırlığını sürekli olarak bacak kaslarımızda taşıdığımız ve dengede durmaya çalıştığımız için büyük oranda kalori yaktırır. Sürekli ayakta çalışılan işlerde oturanlara göre günlük kalori ihtiyacı %20 ye varana dek artış gösterebilir)
 • Düşünmek ( Biraz garip gelebilir ama düşünmek ve odaklanmak büyük kalori miktarları yakılmasına sebep olur. Zaten beyin aktivitelerimiz günlük kalori ihtiyacımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Beynimiz vücudumuzdaki en çok kalori yakan organıdır. Düşünürken beyin fonksiyonları tam kapasite ile çalıştığından kalori yakımı hızlanır. Özellikle problem çözmek matematik işlemleri ile uğraşmak oturduğunuz yerden ek kalori harcamanızı sağlayacaktır. Burada esas olan odaklanmaktır. Satranç turnuvalarında oyuncular bir turnuva sonuna kadar 5-6 kilo verdikleri kanıtlanmıştır.)
 • El Bacak sallamak ( İlginç gelebilir fakat otururken bacak sallamak kaç kalori yakar derseniz düşük bir kalori fakat yine de kalori yakımını arttırdığı bazı doktorlar tarafından kabul edilmiştir.)

Sizler için Seçtiklerimiz arasında olmayan ama kalori kaç kalori yaktırdığını merak ettiğiniz aktivite spor ve hareketleri yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca zayıflamak adına kullanacağınız yöntemler hakkında sorularınızı da yorum kısmına yazarsanız aynı gün içinde cevaplanacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ