İp Atlamak Boyu Uzatır mı? (TEST EDİLDİ) - Kalori Hesaplama Cetveli

İp Atlamak Boyu Uzatır mı? (TEST EDİLDİ)

İp Atlamak Boyu Uzatır mı? (TEST EDİLDİ)

İp Atlamak Boyu Uzatır mı?

Genel olarak ip atlayarak boy uzatmak  konusunda çoğu doktorun ortak olumlu yöndedir. Genel itibari ile tüm spor aktiviteleri için kaslarımız geriliş sıkılaşacağı için hemen hemen hepsi boyun uzamasına yardımcı olacaktır.Fakat içlerinde birkaç spor dalı diğerlerine göre daha verimli olabiliyor. Bunlardan birisi de ip atlamak. Söz konusu spor türü en çok tavsiye edilen boy uzatma hareketlerinden birisidir. Hatta çoğu otoriteye göre herkez tarafından kabul edilen basketbol ve voleybol sporlarına göre dahi daha çok boy uzamasına katkı sağladığı yönündedir. Fakat bunun birde hormonel ve genetik yönü de vardır. Eğer bireyde herhangi bir hormon yetersizliği yada genetik faktörler sebebi ile bir bağlayıcılık yok ise ip atlayarak boy uzatmak işe yarayacaktır. Sürekli İp atlayarak boyu uzayanlar olabileceği gibi sürekli çalışıp uzamaması da olasılık dahilindedir. Fakat denenmesini şiddetle öneriyoruz.

İp haricinde Gıda Takviyesi Önemli

İp atlamak boy uzatıyor fakat gıda takviyesi de şart. Peki ya nedir bu gıdalar. Özellikle kemik yapısını güçlendirici besinler almak şart akla gelen en bilindik ve en kolay bulunabilen vitaminlere sahip gıdalar arasında Kalsiyum içeren süt yoğurt gibi hayvansal gıdalar ve özellikle çinko içeriği olarak zengin gıdalar tercih edilmesi önerilir. Ayrıca erken yaşta ip atlamaya başlanması geleceğe dönük olarak obezite ve fazla kilo riskini de ortadan kaldıracağı için boy atmada etkili olabilmektedir.

İp Atlama Teknikleri Nelerdir ? Evde Nasıl İp Atlanır?

İp atlamak boyu uzatırmı

İp atlamak boyu uzatırmı

Yukarıdaki Konuda İp atlamak boy uzatıyor ve ip atlamak kilo verdirir mi sorularını cevapladık. Şimdi ise özellikle apartman veya site içerisinde yaşayanlar için evde ip atlama teknikleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere evde ip atlamak zıplayarak yapılan bir hareket olduğu için oldukça gürültülü ve komşuları rahatsız edici olabilmektedir. Bu sebeple evde ip atlarken birkaç küçük önlem ile çıkan ses miktarını %80 oranında azaltabilirsiniz. Bunu yapmak birkaç dakikanızı almasına rağmen sonuç çok daha etkili olabilmektedir. Öncelikle ip atayacağınız bölgede ipinizi takılacak mobilya avize lamba gibi eşyalardan uzak bir yerde çalışmak için zemin hazırlamalıyız. Aksi halde sakatlanma ve yaralanmalar olacaktır. Daha sonra aşağıda yazan adımları uyguladığınızda ses miktarında yüksek bir oranda düşüş olduğunu gözlemleyeceksiniz.

 • Silikon tabanlı özel esnek spor ayakkabıları ile ip atlayın
 • İp atladığınız yerde ipinize takılacak herhangi bir eşya lamba veya avize olmasın
 • İp atladığınız bölğenin yakınlarında kesici delici köşeli mobilyalar var ise kaldırın
 • Spora başlamadan önce yere yumuşak bir halı sermeyi deneyin.
 • İnce sık dokuma sert sünger üzerinde ip atlayabilirsiniz. (yumuşak bilindik sünger ile karıştırılmamalıdır. Yumuşak sünger kullanımı ipin ayaklarınıza dolaşmasına ve düşmenize neden olarak sakatlıklara yol açabilir. Sert ince sünger kullanmanız önerilir.)
 • İp atlarken olabildiğince yukarı zıplamaktan kaçınarak küçük ve nazik şekilde zıplamak sesi yarı yarıya düşürecektir.
 • Zıplarken parmak uçlarınız ile inişi yavaşlatarak daha sonra tüm tabanınızı indirmeniz ses oranını yarı yarıya azaltacaktır.

Bu gibi önlemler ile birlikte evde ip atlayabilir ve komşularınıza rahatsızlık vermeden hem boy uzatma hem zayıflama ve kilo verme gibi hedefleriniz için çalışabilirsiniz. Ayrıca Aşağıdaki İp atlama ile alakalı konularımızı da inceleyebilirisiniz.

Ayrıca Sormak İstedikleriniz İçin Yorum Kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Aynı gün içinde tüm yorumlara cevap verilmeye çalışılmaktadır.

İp Atlamak Hangi Kasları Çalıştırır ?     /    İp Atlamak Zayıflatır mı? kilo Verdirir mi ? 

İp Atlamak Bacakları İnceltir mi Yoksa Kalınlaştırır mı ?    /   İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır ? 

loading...

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  benim boyum 1.65 kilom ise 45 yasım 15 boyum 1.70 üzerinde olması icin neler yapmalıyım lütfen ! yardımcı olun

  1. kalori-wp dedi ki:

   Yaşınıza ve gelişiminize göre ideal boy oranınızda sayılırsınız.Yaşınız 18 den küçük olduğu için boyunuzun uzamasını sağlayacak hareketler yapabilirsiniz.Bunlar basketbol gibi İp atlama gibi zıplama hareketleri içermeli.Evde de kollarınız yukarıya kaldırıp uzanabileceğiz en yüksek seviyeye kadar zıplama egzersizleri de yapabilirsiniz.

 2. mehmet dedi ki:

  cok tesekkür ederim

 3. Suzan dedi ki:

  Ben 25 yasindayim acaba ip atlasam boyum uzarmi

  1. kalori-wp dedi ki:

   25 yaşından sonra boy uzaması büyüme yavaşladığı için daha zordur.Ancak büyüme çağına göre daha az olsa da yinede ip atlamak boyunuzun uzamasını sağlar.Uzun süre 5 ay kadar devam etmenizi öneririz.

 4. Tuğba dedi ki:

  Boyum 153 15 yaşındayım 45 kiloyum her gün ip atlasam ortalama ne kadar uzarım.

  1. kalori-wp dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım. Gelişim çağındasınız boy uzama yöntemleri oldukça faydalı olacaktır. Her gün ip atlayarak 5 cm ve daha fazlada boyunuz uzayabilir.Vücut değerlerinde boy uzamasını baskılayıcı durumlar veya eksiklik olabilmektedir.Öncelikle bunu doktora gidip öğrenmeniz böyle durumların giderilmesini sağlayacaktır.

 5. Melisa dedi ki:

  17 yaşındayım boyum 1,65 düzenli olarak ip atlarsam 1,68 olma şansım olur mu

  1. kalori-wp dedi ki:

   Merhaba boyunuz gelişim çağında olduğu için ip atlamak fayda sağlaya sağlar ve boyunuz uzar.

 6. songul dedi ki:

  Ne yaparsak zayiflariz

 7. Sıla dedi ki:

  Benim boyum 1.47 kilom ise 37 yaşım 14 daha haftanin kac gunu kac dakika ip atlamaliyimki boyum uzasın

  1. kalori-wp dedi ki:

   Yaşınız küçük olduğu için ip atlamak boyunuzun uzamasına oldukça fayda sağlayacaktır.Bunun için haftanın üç günü 100-150 kez ip atlamanızı öneririz.

 8. panda dedi ki:

  Boyum 159 kilom 62 yasim 16, günde ne kadar ip atlamaliyim ve atlarsam boyum min. ne kadar uzar

 9. Nur dedi ki:

  Boyum 1.63 kilom 52 , 20 yaşına nisanda giricem boyum uzar mi egzersiz yaparak?

  1. kaloriwp dedi ki:

   Nur hanım kızlarda boy uzaması 20 yaşına kadar sürdüğü bilinmektedir.Gelişim çağına göre daha yavaş uzama görülebilir.Ancak azimle çalışırsanız başarırsınız.

   1. Nur dedi ki:

    Teşekkür ederim peki günlük 15 dakika ip atlamak ve düzenli süt yoğurt takviyesi yeterli mi pilatese de başlıycam????

    1. kaloriwp dedi ki:

     Evet yeterli olacaktır ayrıca çinko yönünden zengin besinlerde tüketebilirsiniz.

 10. Şemşat dedi ki:

  Bnm yaşım 16 ve ailemdede en düşük boy annemn o da 1.65 bn 1.58im şimdi ip atlamaya başlasam boyum uzar mı

  1. kaloriwp dedi ki:

   Evet boyunuz hala gelişimini sürdürmektedir.İp atlama ve zıplama egzersizlerine devam edin.

 11. derya dedi ki:

  merhaba yaşım 16 boyum1.65 kilom 54 sizce boyuım daha ne kadar uzarr

 12. melek dedi ki:

  merhaba yaşım 16 boyum1.65 kilom 54 sizce boyuım daha ne kadar uzarr

  1. kaloriwp dedi ki:

   Merhaba buyunuzun uzaması gelişimi hala devam ediyor günlük 30 dk egzersizlerinize devam ederseniz oldukça faydalı olacaktır.Boyunuzun uzaması genetik özellikleriniz baskılamıyorsa 5 ila 8 cm kadar uzayabilir.

 13. aysel dedi ki:

  19 yaşındayım 1.66 boyum kaç spor salonuna gidiyorum ve 1.70 olabilmem için ip atlamak yeterli mi? ayrıc her gün spor çıkışı 2 bardak süt içiyorum ve kaç dakika ip atlamak gerekli

  1. kaloriwp dedi ki:

   Merhaba boy uzaması 16 yaşına kadar aktif olarak devam eder bir çok uzman 20 yaşına kadar sürdüğünü söylemektedir.Genetik durum ve iskelet yapısı da bu duruma etki etmektedir.Egzersiz yapmaya devam edin günlük 20-30 dk ip atlama ve zıplama hareketleri yapın 4 cm ve daha fazlada uzamanız mümkündür.

   1. Aysel dedi ki:

    Peki başka ne türlü şeyler yapabilirim bu yaştan sonra yardımcı olurmusunuz 🙂

 14. Tugba dedi ki:

  Mrb ben 16 yaşındayım boyun 1.55 hergun ip atlaSam kaç cm uzarim en kisa boylu benim evde

  1. kaloriwp dedi ki:

   Her gün 30 dakika ip atlamaya devam edin.Bu şekilde 5 ila 8 cm e kadar boyunuz uzatabilir.

 15. Asena dedi ki:

  Merhaba. Boyum 1.59 kilom 43 20 yaşındayım. Polislik icin 3 cm uzamam gerekiyor ip atlayarak uzayabilir miyim? Ne kadar sure yapmam gerek? Baska ne yapabilirim?

  1. kaloriwp dedi ki:

   Kadınlarda boy uzaması 20 yaşına kadar tamamlandığı belirtilmektedir.Ancak siz ümitsiz olmayın.3 santim çok fazla bir uzunluk değil mümkünse her gün yada bir gün ara vererek ip atlayabilir,zıplama hareketleri gerilme hareketleri yapabilirsiniz.Bu şekilde 3 ay kadar devam edin.Beslenmenize dikkat edin.

 16. İREM dedi ki:

  Merhaba ben 1.55 boyundayım genetik oldugu için uzamıcagını düşünüyorum ama çevrem bu tür egzersizler yaparsam işe yarayacagını düşünyor 16 yaşındayım boyuma göre kilomda 56 ve fazla sizce işe yararmı yanıtlarsanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  1. kaloriwp dedi ki:

   Merhaba İrem hanim ümitsizliğe kapılmayın.Bence yaşınızda çok müsait işe yarayacağını düşünüyorum. Haftalık 3-4 gün devamlı egzersiz yapın ve beslenmenize dikkat edin.Genetik faktörler etkili olabilsede küçük yaslardan çeşitli sporlarla ilgilenen bir çok insan, ailesinde çok çok uzun olabilmektedir. Hoşçakalın..

 17. Amine dedi ki:

  Merhaba benim boyum 150 yaşım kasım ayında 16 olacak annem 157 babam 172 basketbol ve ip atlayarak ne kadar uzayabilirim lütfen cevap yazarsanız sevinirim

  1. kaloriwp dedi ki:

   Merhaba egzersizlerle 5 ila 8 cm kadar uzamanız mümkündür. Ayrıca boyunuzun gelişimini baskılayan bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için doktora gitmeniz faydalı olabilir. Düzenli egzersiz yapmaya devam edin.

BİR YORUM YAZ